Windy dla niepełnosprawnych AUTORO – platformy i podnośniki dla niepełnosprawnych, krzesła schodowe dla niepełnosprawnych

Rodzaje podnośników dla niepełnosprawnych

Jakie są rodzaje podnośników dla niepełnosprawnych?

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych i osób starszych w znacznym stopniu ułatwiają ich codzienne funkcjonowanie. Mogą być one stosowane na zewnątrz budynku, w jego wnętrzu, w wielu publicznych miejscach oraz w prywatnych przestrzeniach. Jednak podnośnik to ogólne pojęcie, które dzieli się na wiele urządzeń. Jakie więc są rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Podnośniki to zdecydowanie niezwykłe ułatwienie w wielu przestrzeniach. Okazują się one pomocne w przestrzeniach basenowych. Są niezbędne w przemieszczaniu osób niepełnosprawnych pomiędzy pomieszczeniami, czy też wewnątrz tych pomieszczeń. Do podnośników tych możemy zaliczyć:

  • Podnośniki sufitowe– to właśnie ten rodzaj podnośników, który umożliwia transportowanie osób niepełnosprawnych na różnych odległościach wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu urządzeniu osoba niepełnosprawna może być wysadzana w fotelu, przemieszczać się do innego pomieszczenia w domu, a także korzystać z łazienki. Transport osoby tej jest niezwykle bezpieczny. Specjalne pasy i siedzisko stabilnie utrzymują osobę niepełnosprawną, mechanizm unosi ją do góry i płynnie transportuje po zainstalowanym systemie szynowym w dowolne miejsce. 
  • Podnośniki basenowe– stanowią grupę mobilnych podnośników, jakie ułatwiają osobom niepełnosprawnymfunkcjonowanie w przestrzeniach basenowych. Urządzenia te instalowane są na brzegu basenu i zapewniają osobom niepełnosprawnym samodzielne wejście do basenu i wyjście z niego. Dodatkowo większość modeli podnośników może być przemieszczana wzdłuż brzegu basenu, a także chowana, gdy nie są one potrzebne. Podnośniki basenowe to świetne rozwiązanie podczas zabiegów rehabilitacyjnych czy korzystania z kąpieli wodnych w wielu obiektach. 

Podnośniki pionowe dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim

Kolejną grupą podnośników są podnośniki pionowe, które nazywane są także windami, lub też dźwigami platformowymi bądź dźwigami kabinowymi. Podnośniki pionowe możemy podzielić na:

  • Windy małe

Małe podnośniki pionowe charakteryzuje się niewielką wysokością podnoszenia, która z reguły wynosi do 3 m, a więc urządzenia te mogą obsłużyć dwa przystanki. Małe windy takie jak podnośnik naszej produkcji Jura 14.10 z powodzeniem instalowane są w prywatnych nieruchomościach oraz w miejscach nieoczywistych, jak na przykład park, gdzie zostało udostępnione osobom niepełnosprawnym korzystanie z tarasu widokowego. Kolejnym modelem wartym uwagi jest winda Kali B900, charakteryzująca się dużym udźwigiem i wysoką jakością użytych materiałów. 

Małe podnośniki pionowe to także windy domowe, które montowane są wewnątrz lub na zewnątrz prywatnych domach. Część tych urządzeń może być także mobilna, a więc użytkowana wtedy, kiedy jest to konieczne. Windy domowe doskonale spełniają swoją funkcję. Spośród wielu opcji możliwe jest tu dobór doposażenia, sprawiając, że winda ta będzie niemal spersonalizowanym urządzeniem. W podnośnikach domowych możemy wyróżnić windę ZP2, czy też platformę Herkules

  • Windy duże

W dużych podnośnikach pionowych możemy wymienić wiele modeli, które opisywane są w samych superlatywach. Dlatego podzielimy je na producentów.

Pierwszym z nich jest firma Vimec, produkująca niezwykle nowoczesne i bezpieczne włoskie windy dla osób niepełnosprawnych. Mogą one pracować do 15 m, zapewniając swobodne przemieszczanie się użytkowników pomiędzy kondygnacjami. Windy Vimec cechuje mnogość rozwiązań, które nie tylko dobrze się prezentują, ale także odpowiadają za funkcjonalność urządzeń. Znajdziemy tu przede wszystkim napęd elektryczno-śrubowy, który jest cichy, oszczędny i trwały. Dostrzeżemy także systemy bezpieczeństwa, będące niezwykle pomocne w razie awarii lub przerwie w dostawie prądu. Vimec pozwala na indywidualne dostosowanie zarówno wnętrza kabiny, jak i wyglądu zewnętrznego swoich podnośników. To dopiero kwintesencja elegancji. 

Drugą firmą reprezentującą windy duże jest szwedzka firma Cibes. To niezwykle wytrzymałe urządzenia, a także niewątpliwe unikatowe. Warto tu się zatrzymać przy instalacji samego dźwigu. Otóż po dopełnieniu formalności, wyborze miejsca, a także selekcji wyposażenia i wyglądu windy Cibes, elementy konstrukcyjne na miejsce montażu przyjeżdżają w modułach. Jest to znacznie ułatwienie nie tylko dla firmy instalującej windę, ale także dla właściciela nieruchomości. Czas montażu jest tu skrócony do minimum, by już niebawem móc użytkować podnośnik pionowy.

Istotne jest również to, że dźwigi Cibes w 95 % wykonane są z materiałów, przeznaczonych do recyklingu. Dodatkowo te windy dla niepełnosprawnych zostały wyposażone w napęd śrubowy z systemem EcoSilent, jaki umożliwia wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do pracy urządzenia, a także niezwykle cichą pracę urządzenia.  

Podnośniki jako urządzenia w pełni spełniające potrzeby osób niepełnosprawnych

Podnośniki zostały stworzone po to, aby dać osobom niepełnosprawnymstarszym, czy też tym, mającym trudności w poruszaniu się szansę na normalne funkcjonowanie. Mają sprawiać, by ich życie wyglądało tak jak osób pełnosprawnych. By nie były one niewolnikami jednego pomieszczenia, miejsca i parteru, a stały się osobami samodzielnymi oraz niezależnymi. Dlatego nasza firma, wychodząc naprzeciw osobom niepełnosprawnym, stworzyła kompletną ofertę, mogącą dopasowywać się do danej osoby, czy też miejsca i nieruchomości. Pokonajmy wspólnie bariery infrastruktury, które napotykają codziennie ci, dla których stopień jest poważnym wyzwaniem. 

Skip to content