Windy dla niepełnosprawnych AUTORO – platformy i podnośniki dla niepełnosprawnych, krzesła schodowe dla niepełnosprawnych

Platforma schodowa i przyschodowa. Jakie są modele platform dźwigowych?

Czasami niewystarczająca ilość miejsca, niekiedy brak możliwości wykonania fundamentu, innym razem brak dostępu do gniazdka elektrycznego. Te i inne czynniki wpływają na brak możliwości zamontowania windy dla niepełnosprawnych takich jak na przykład Jura 14.10. Wtedy z pomocą przychodzi platforma schodowa, która stanowi idealnie urządzenie do pokonywania barier architektonicznych. Platformy dźwigowe okazują się pomocne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz mających trudności z poruszaniem się. Jak zatem działa platforma schodowa inaczej nazywana też przyschodową? Poznajmy modele i specyfikację platform dźwigowych.

Rodzaje platform schodowych

Jak już pewnie wiesz z tego artykułu platforma schodowa i przyschodowa może być instalowana na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Doskonale sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie schody stanowią barierę niemożliwą do pokonania przez ich użytkowników. Platformy dźwigowe są niezwykle funkcjonalne. Płynnie transportują one osobę niepełnosprawną na wyższą kondygnację, a także stanowią spersonalizowane urządzenie, wykonane według wymagań właściciela nieruchomości.

Nawet gdy platforma jest rozłożona, ze względu na swoje niewielkie rozmiary zapewnia osobom pieszym swobodę poruszanie się po schodach. Również jej konstrukcja nie jest skomplikowana, a użytkowanie- banalnie proste. Ogromnym plusem platformy schodowej jest także możliwość jej montażu na schodach prostych, krętych i zakrzywionych.

Jakie wymagania techniczne ma plaforma schodowa?

Aby zamontować platformę schodową i przyschodową nie ma konieczności wykonania żadnych prac budowlanych na klatce schodowej i ingerencji w konstrukcję schodów (z wyjątkiem kotwienia słupków do trepów schodów, jeżeli nie ma możliwości montażu do ściany). Platforma dźwigowa konstruowana jest w taki sposób, aby dopasować ją do istniejących schodów. Musi ona jednak spełnić podstawowe normy, które świadczą o minimalnych rozmiarach platformy i wolnej przestrzeni, zapewniającej sprawne funkcjonowanie urządzenia. Zatem:

  • rozłożona platforma wraz ze znajdującą się na podeście platformy osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim zajmuje 1 m szerokości. Dlatego 1,1 m to absolutne minimum, które pozwala na montaż platformy schodowej.
  • gdy platforma dźwigowa ma pokonać więcej, niż jeden bieg schodowy, w miejscu spocznika konieczne jest zachowanie 1,2 m szerokości, umożliwiające swobodny skręt urządzenia;
  • trzeba pamiętać, że w miejscach użyteczności publicznej wymiary te będą większe, ze względu na wymogi p/poż. i konieczność zamocowania pochwytu. 

Jakie są modele platformy schodowej i przyschodowej?

Dostępność różnych modeli platform dźwigowych umożliwia Ci dobór idealnego rozwiązania dla przyszłych użytkowników urządzenia, a także daje szansę dopasowania platformy do Twojej przestrzeni. Te urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych pozwalają im na swobodne użytkowanie platformy, bez konieczności udziału osób trzecich. Osoba chcąca pokonać schody sama wjedzie lub wejdzie na platformę, poprzez naciśnięcie przycisku zostanie przetransportowana na pożądaną kondygnację, a następnie sama zjedzie z lub zejdzie z podestu. Przyjrzyjmy się zatem modelom platform wewnętrznym i zewnętrznym.

Platorma schodowa Omega

Platforma Omega sprawdzi się wszędzie tam, gdzie schody prowadzące na wyższą kondygnacje są zakrzywione, kręte lub proste. Złożona Omega zajmuje zaledwie 35 cm, a poprzez zastosowanie trwałych materiałów jak stal ocynkowana i wodoodporne podzespoły elektryczne, stanowi niezwykle trwałe urządzenie. Działa ona za pomocą mechanizmu elektryczno-liniowego, a więc do montażu platformy potrzebne jest jedynie gniazdko elektryczne.

Platforma dźwigowa Omega w standardzie obsługiwana jest przy użyciu pilota, a także daje Ci możliwość doboru jej koloru z palety RAL. W opcji dodatkowej natomiast platforma Omega umożliwia Ci doposażenie urządzenia o siedzisko, najazd boczny, system zgnieceniowy, automatyczne rozkładanie podestu, a także joystick.

Platforma przyschodowa Stratos

Platforma Stratos to zaawansowane urządzenie, które wyposażone zostało w wyświetlacz monitorujący przejazd oraz sygnalizujący występujące błędy. Również jej montaż jest nieporównywalnie korzystniejszy niż innych modeli platform schodowych, bo do jej instalacji niepotrzebne jest gniazdko elektryczne. Platforma Stratos jest zasilana akumulatorami, które same się ładują podczas przystanków. Nie ma konieczności także zamartwiania się o ich awarię, bo urządzenie od razu poinformuje Cię o tym fakcie i wykona jeszcze kilka zjazdów i wjazdów, a Ty w tym czasie będziesz mógł powiadomić serwis o usterce.

Platforma przyschodowa Stratos może być również dodatkowo wyposażona w najazd boczny, krzesełko, automatyczne składanie i rozkładanie podestu, w system przeciwzgnieceniowy, a także jest możliwość pokrycia platformy i szyny stalą nierdzewną.

Platforma schodowa Delta

Platforma Delta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie schody mają prosty tor. To kompaktowe urządzenie idealnie wpasowuje się w przestrzeń budynku i zajmuje niewiele miejsca. Platforma dźwigowa Delta jest w stanie udźwignąć aż 300 kg. Dzięki swym rozmiarom zapewnia swobodne poruszanie się po schodach osób pieszych, a za sprawą mechanizmu elektryczno-zębatkowego bezpiecznie przetransportuje osobę będącą na wózku inwalidzkim na piętro i umożliwi jej swobodny zjazd. Urządzenie te z powodzeniem może być montowane przy schodach zewnętrznych i wewnętrznych, oferując Ci bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat.

Platforma Delta może być doposażona w: system przeciwzgnieceniowy, boczny najazd, automatyczne składanie i rozkładanie platformy, krzesełko, dowolny kolor z palety RAL, a także jest możliwość pokrycia platformy i szyny stalą nierdzewną.

Montaż i cena platformy dźwigowej

Jak wygląda montaż platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych?

Montaż platformy możliwy jest do ściany nośnej pełnej, na słupkach nośnych lub w sposób mieszany. Dlatego też przed montażem oceniona zostaje konieczność założenia słupków nośnych. Niekiedy są one konieczne, w szczególności w starszych budynkach, gdzie stropy są słabsze lub w miejscach, gdzie nie ma ściany. Podczas oględzin wykonujemy także pomiary docelowego miejsca montażu.

Gdy wszystkie prace zostaną zaplanowane, zakładamy platformę schodową. Najpierw mocujemy do ściany szynę lub instalujemy słupki samonośne. Następnie na wspomnianych słupkach zakładamy szynę. Kolejno montujemy platformę, sprawdzamy jej funkcjonowanie, a na koniec ustalamy przystanki urządzenia i już! Twoja platforma schodowa jest gotowa do użytkowania.

Jaka jest cena platformy schodowej?

Cena platformy dźwigowej jest zależna od miejsca montażu, rozmiarów urządzenia, a także toru, po którym ma się ona poruszać. Przykładowo platforma schodowa, przemieszczająca się po torze prostym, będzie kosztować od 28 tys. zł netto do 36 tys. zł netto. Z kolei platforma poruszająca się po torze krzywoliniowym, winduje cenę od 45 tys. zł netto.

Skip to content