Windy dla niepełnosprawnych AUTORO – platformy i podnośniki dla niepełnosprawnych, krzesła schodowe dla niepełnosprawnych

Platformy dla niepełnosprawnych

Platformy schodowe - ich rodzaje

Platforma przyschodowa DELTA

Tor prosty

Platforma przyschodowa STRATOS

Tor krzywoliniowy

Platforma przyschodowa OMEGA

Tor kręty

Platforma schodowa lub tzw platforma dźwigowa to urządzenie, dzięki któremu osoba niepełnosprawna, będąca na wózku inwalidzkim może bez problemu pokonać schody. Platformy dla niepełnosprawnych są idealnym rozwiązaniem w miejscach, gdzie niemożliwe jest zamontowanie windy. Mogą być instalowane na zewnątrz oraz w wewnątrz budynku. Ogromną zaletą platform przyschodowych jest ich szybki montaż oraz brak wymagań architektoniczno-budowlanych. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić Twój budynek to gniazdko elektryczne, znajdujące się blisko schodów.  

Dobierzmy do Ciebie idealny produkt.

Podnośniki dla niepełnosprawnych, Platforma schodowa, platforma dla niepełnosprawnych

Platforma schodowa dopasowana do Ciebie.

Platforma schodowa ma służyć osobie niepełnosprawnej w taki sposób, aby samodzielnie na nią wjechała wózkiem, pokonała przejście schodowe i z niej zjechała. Dlatego platformy przyschodowe wyposażone są w: 

  • podjazd pod platformę schodową z pochylanym krańcem,
  • barierki zabezpieczające,
  • czujniki kontrolujące zjazd osoby niepełnosprawnej z platformy schodowej lub samej platformy, 
  • zabezpieczenia przed niechcianym zatrzymaniem platformy przyschodowej

Każda z naszych platform schodowych dla niepełnosprawnych jest dopasowywana do warunków jej przeznaczenia oraz indywidualnie dobierana do Twoich potrzeb i wymagań. Dzięki temu jest idealnie zharmonizowana i umożliwia samodzielną jej obsługę.

Platforma przyschodowa może poruszać się po różnych torach: prostym, krzywoliniowym oraz krętym, w zależności od budowy schodów. Stąd możliwe jest jej zamontowanie praktycznie przy każdych schodach w wewnątrz oraz z zewnątrz budynku. Platformy schodowe to przede wszystkim bezpieczeństwo i wysoka jakość wykonania. Produkt ten jest trwały i gwarantuje funkcjonowanie przez wiele lat. 

Platformy schodowe w każdym miejscu.

Osoba niepełnosprawna w wielu miejscach użyteczności publicznej napotyka znaczne utrudnienia w poruszaniu się, a jej największą przeciwnością są schody. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzki, nie może ich pokonać w żaden sposób, a droga okrężna często jest niemożliwa do przemierzenia. Niektóre przestrzenie nie pozwalają na zamontowanie windy, dlatego w naszej ofercie znajdziesz platformy schodowe Delta, Omega oraz Stratos, które są najlepszym rozwiązaniem do miejsc, gdzie przekroczenie schodów przez osobę niepełnosprawną jest niewykonalne. Czy jest to przejście podziemne, dworzec kolejowy lub autobusowy, przestrzeń handlowa, czy prywatny dom- montujemy platformy schodowe wszędzie tam, gdzie ich tylko potrzebujesz.

Jak wygląda montaż platformy schodowej?

W pierwszym etapie przyjeżdżamy na miejsce inwestycji i dokonujemy pomiarów schodów. Ich minimalna szerokość powinna wynosić 1,1 m szerokości. Kolejne punkt to miejsce przed schodami, gdzie winda będzie parkować. Ten obszar jest bardzo ważny, bo tu osoba niepełnosprawna wjeżdża na platformę. Jego szerokość powinna stanowić minimum 1,3 m.
W przypadku montażu platform z torem krętym lub krzywoliniowym mierzony jest również promień skrętów, który musi liczyć 1,2 m. Pamiętaj, że te wartości liczone są po rozłożeniu platformy. Gdy jest ona złożona, zajmuje 30-40 cm powierzchni i przylega do poręczy. 

Montaż platformy możliwy jest do ściany nośnej pełnej, na słupkach nośnych lub w sposób mieszany, dlatego też oceniamy czy muszą być wykonane dodatkowe prace. Czasami są one konieczne, szczególnie w starszych budynkach, gdzie stropy są znacznie słabsze lub w miejscach, gdzie nie ma ściany.   

Gdy wszystkie wymiary zostały pobrane, a prace zaplanowane przystępujemy do założenia platformy schodowej. Najpierw mocujemy do ściany szynę lub instalujemy słupki samonośne, a na nich następnie zakładamy szynę. Po czym montujemy platformę, sprawdzamy jej funkcjonowanie, ustalamy przystanki i gotowe! 

Wybór platformy to łatwe i szybkie rozwiązanie, a jak bardzo ułatwia funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej!

Montaż platformy przyschodowej, montaż platformy schodowej dla niepełnosprawnych

Wymiary platformy schodowej z uwzględnieniem rodzaju montażu

Montaż przy ścianie:

Montaż na słupkach samonośnych:

Montaż platformy schodowej, montaż platformy przyschodowej dla niepełnosprawnych

Montaż na słupkach

Montaż platformy schodowej do ściany, montaż platformy przyschodowej dla niepełnosprawnych

Montaż do ściany

Platforma schodowa, platforma przyschodowa

Montaż mieszany

Platforma schowa - Ile miejsca potrzebujesz na montaż ?

Bez względu na to, czy chcesz zamontować platformę w nowym lub starszym budownictwie, czy też wznosisz budynek i chcesz, zaprojektować miejsce dla platformy pamiętaj, że musisz mieć na uwadze przepisy przeciw pożarowe, które jasno określają minimum 120 cm światła w biegu schodowym dla bezpiecznej ewakuacji wzdłuż schodów. 

Przy montażu szyny w budynku bezpośrednio do ściany możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Natomiast w przypadku, gdy nie mamy innego wyjścia, jak montaż na słupkach lub w sposób mieszany, musimy dobrać taką platformę, która będzie uwzględniała przepisy przeciw pożarowe.

Platforma schodowa - korzyści.

Niewątpliwym atutem są finanse, ponieważ urządzenie to kosztuje znacznie mniej, niż winda. Jest też doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie architektura nie jest dostosowana do montażu innych urządzeń dźwigowych. Zakładając platformę przy swoich schodach, ułatwiasz przede wszystkim życie osoby niepełnosprawnej. Sprawiasz, że lepiej jej się funkcjonuje w dzisiejszym świecie.

Platforma schodowa dla osoby niepełnosprawnej - obsługa.

Przejazd urządzeniem przez osobę niepełnosprawną jest tak łatwy, jak jego montaż. Zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym pokonanie schodów muszą być wyposażone w funkcję hold to run („trzymaj, aby jechać”). Oznacza to, że aby platforma się przemieściła, należy stale trzymać przycisk na panelu sterowniczym lub pilocie. Gdy przycisk jest puszczany, urządzenie od razu się zatrzymuje. Dzięki tej funkcji nie ma możliwości, by winda ruszyła przedwcześnie, a użytkownik ma pełną kontrolę nad urządzeniem. 

Aby użytkownik wjechał na podest, musi go opuścić. Następnie wjeżdża na platformę, opuszczają się barierki bezpieczeństwa i na panelu sterowniczym lub pilocie osoba niepełnosprawna naciska guzik, tym samym pokonując schody.  W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie, sama obsługiwać platformy schodowej istnieje możliwość zamontowania pilota na kablu, aby opiekun mógł przetransportować osobę będącą na wózku. Po czym osoba zjeżdża z urządzenia i  za pomocą mechanizmu składa platformę. 

Platformy przyschodowe – przykładowe realizacje.

Platforma schodowa w Poczesnej koło Częstochowy

Platforma schodowa w Kowalewie Pomorskim

Platforma schodowa w Dęblinie

Platforma schodowa w kolorze czarnym

Kto powiedział, że platforma musi być elementem, który nie zdobi budynku? 

Dzięki pomalowaniu urządzenia na kolor czarny, wpasowaliśmy się w wystrój i zyskaliśmy elegancki wygląd budynku Kieleckiego Parku Technologicznego.

Platforma schodowa zewnętrzna

Platforma schodowa zewnętrzna w kolorze na zamówienie

Chcesz, aby platforma była dopasowana kolorystycznie do otoczenia? A może chcesz, żeby wyróżniała się nietuzinkowym kolorem tak, jak stacja kolejowa Dębica Wschodnia?

Żaden kolor nie stoi na przeszkodzie, aby Twoja platforma miała niespotykany wygląd.  

Skip to content