Windy dla niepełnosprawnych AUTORO – platformy i podnośniki dla niepełnosprawnych, krzesła schodowe dla niepełnosprawnych

Windy dla niepełnosprawnych. Jakie są rodzaje wind dla osób niepełnosprawnych?

Wybór odpowiedniej windy dla niepełnosprawnych nie jest łatwy. Rodzaj budynku, wysokość podnoszenia, koszt zakupu i montażu windy to zagadnienia, które są kluczowe w doborze odpowiedniej windy dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo urządzenia te mają również dobrze się prezentować i stanowić usprawnienie dla osób niepełnosprawnych, a także dostosować się do przestrzeni wewnętrznej lub zewnętrznej budynku i nie przeszkadzać innym użytkownikom schodów. Spójrzmy zatem, jaki rodzaj windy będzie odpowiedni dla danego budynku.

Jak dzielimy windy dla osób niepełnosprawnych?

Windy dla niepełnosprawnych możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są platformy pionowe, które pionowo przemieszczają osobę mającą trudności w poruszaniu się. Znane są one również jako podnośniki pionowe lub podnośniki osobowe. Do znanych dźwigów osobowych możemy zaliczyć windę Jura 14.10, podnośniki Vimec, czy też podnośnik Kali B900.

Platformy pionowe dla osób niepełnosprawnych są niezbędnym elementem infrastruktury budynków, które gwarantują osobom tym dostęp do wszystkich pięter. Zapewniają one osobom niepełnosprawnym niezależność i mobilność, a także poczucie bezpieczeństwa. Platformy pionowe składają się z platformy, napędu hydraulicznego, śrubowego lub elektrycznego, otwartej lub zamkniętej kabiny, a także elementów wyposażenia oraz opcji dodatkowych.

Gdzię są instalowane platformy pionowe?

  • Budynki użyteczności publicznej: Do takich budynków należą m.in. urzędy, szkoły, szpitale, teatry, kina, muzea, biblioteki i centra handlowe. W takich budynkach dźwigi dla osób niepełnosprawnych zapewniają swobodne poruszanie się po ich dowolnych kondygnacjach.
  • Budynki mieszkalne: Platformy dla osób niepełnosprawnych instalowane są również w domach prywatnych, blokach, czy w apartamentach. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba niepełnosprawna może przede wszystkim opuszczać budynek, a także swobodnie korzystać z ogrodu, czy różnych kondygnacji swojej nieruchomości.
  • Inne budynki: Platformy mogą być także instalowane w innych budynkach, w których przebywają osoby z ograniczoną mobilnością. Do takich budynków należą m.in. hotele, pensjonaty, obiekty sportowe, obiekty rekreacyjne oraz obiekty sakralne.

Windy schodowe

Drugą kategorią wind dla niepełnosprawnych są windy schodowe, do których możemy zaliczyć krzesełka schodowe i platformy schodowe nazywa platformą dźwigową. Obydwa te uradzenia są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie dźwigu osobowego. Windy schodowe jak sama nazwa wskazuje instalowane są przy schodach i skonstruowane w taki sposób, aby po ich rozłożeniu oraz złożeniu, inne osoby mogły swobodnie korzystać ze schodów. Jakie są cechy wind schodowych?

Krzesełko schodowe charakteryzuje się wszechstronnością. Odpowiedni model krzesełka może być instalowany na schodach prostych, schodach zabiegowych, a nawet schodach krętych. Mogą zatem one poruszać się po torze prostym i torze krzywoliniowym. Standardowe wyposażenie krzesła schodowego obejmuje szynę jezdną, siedzisko z oparciem i podłokietnikami, akumulatory i kabel zasilający. Krzesło schodowe może być instalowane wewnątrz budynku (Homeglide, Alfa) oraz na zewnątrz (Homeglide Outdoor, Havle).

Platformy schodowe– czym się różnią od krzesełka schodowego?

Platformy schodowe z kolei to urządzenia, które pozwalają na pokonanie schodów osobom poruszającym się na wózku, bez konieczności opuszczania siedziska wózka. Skonstruowane są one z podjazdu, podestu, zabezpieczających barierek, czujników, oraz akumulatorów. Instalacja platform dźwigowych może być wykonana na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu, a także na słupkach samonośnych lub bezpośrednio do ściany.

Platformy schodowe z powodzeniem montowane są na stacjach kolejowych, w istniejących, zabytkowych budynkach i w przychodniach. Platformy dźwigowe wybierane są także przez prywatne osoby i służą im w kamienicach, czy też blokach.

Jakie są ceny wind dla osób niepełnosprawnych?

To ile kosztują windy schodowe i pionowe, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj urządzenia, miejsce jego montażu, udźwig, wysokość podnoszenia, a także wyposażenie urządzenia. Każdy użytkownik czy też instytucja ma zupełnie inne wymagania co do wyglądu i funkcjonalności wind. Niemniej jednak ceny samych urządzeń przedstawiają się następująco:

Cena dźwigu osobowego

W przypadku dźwigu osobowego zakres cen będzie bardzo szeroki, ponieważ zależy on od producenta. Z popularnych modeli platform możemy wyróżnić windę Jura 14.10, której cena zaczyna się od 38 tys. zł, natomiast odnosząc się do innych modeli- ceny podnośników pionowych Vimec rozpoczynają się od ponad 70 tys. zł.

Cena krzesła schodowego

Kwota, jaką należy przygotować na krzesełko schodowe instalowane na prostych schodach wynosi od 11 tys netto do 13 tys netto. Natomiast krzesło schodowe zakładane na schody kręte lub zabiegowe winduje cenę od 30 tys. zł netto do 70 tys. zł netto.

Cena platformy schodowej dla niepełnosprawnych

Tutaj również ma znaczenie, jaki tor musi pokonać platforma, aby móc przetransportować osobę mającą trudności w poruszaniu się. Dlatego też cena platformy dźwigowej poruszającej się po torze prostym wyniesie od 28 tys. netto do 38 tys. netto, a cena platformy schodowej jeżdżącej po torze krzywoliniowym będzie się zaczynać od 45 tys. zł netto.

Instalacja windy dla niepełnosprawnych i co dalej?

Gdy zdecydujesz się na konkretny rodzaj windy, który usprawni Twoje funkcjonowanie, firma taka jak nasza zainstaluje ją w uprzednio omówionym i wybranym miejscu. Następnie Twoim zadaniem będzie zgłoszenie windy do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Wszystkie urządzenia, które wyposażone są w platformę i napęd, wymagają zgłoszenia do wspomnianego urzędu. W tym celu w formie elektronicznej- przez portal e-UDT, należy złożyć wniosek z kompletem dokumentacji rejestracyjnej. Następnie właściciel zostaje umówiony na badanie techniczne. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem decyzję będzie można pobrać z portalu e-UDT z portalu. Stąd również pozyskamy książkę rewizyjną oraz rachunek za wykonane badanie, które wynosi około 400 zł.

Czy windy dla osób niepełnosprawnych trzeba serwisować?

Jednym z głównych wymagań UDT jest regularny serwis wind. Ktoś może pomyśleć, że jego urządzenie nie wymaga sprawdzania. Jednak aby windy służyły przez wiele lat i były przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników, konieczne jest ich regularne serwisowanie. Konserwacja urządzenia oraz regularne wymiany zużytych podzespołów zapewniają trwałość konstrukcji i zapobiegają kosztownym naprawom. Takie urządzenia jak dźwigi osobowe, krzesełka schodowe, czy platformy schodowe powinny być poddawane przeglądowi co 2 lata.

Dlatego wybieraj świadomie, doświadczoną firmę i najlepszych fachowców, aby montaż wind wewnętrznych i zewnętrznych, a także ich użytkowanie było komfortowe, bezpieczne i długowieczne.

Skip to content